Kommunen.dk
MENU
Klimatilpasning giver enestående muligheder for at redesigne vores byer, siger Birgitte Hoffmann. Som her på Frederiksberg, hvor en grøft med træer, buske og blomster forsinker og nedsiver regnvandet og dermed aflaster kloakkerne ved store regnskyl.
Klimatilpasning giver enestående muligheder for at redesigne vores byer, siger Birgitte Hoffmann. Som her på Frederiksberg, hvor en grøft med træer, buske og blomster forsinker og nedsiver regnvandet og dermed aflaster kloakkerne ved store regnskyl.
Foto: Mads Jensen, Biofoto/Ritzau Scanpix

2020’erne kommer: Klimatilpasning bliver det store samarbejdsprojekt

2020’erne kommer: Klimatilpasning bliver det store samarbejdsprojekt

Eksperter har vist veje til at tilpasse os stormfloder og regnvand - i næste årti skal politikerne tænde på at udnytte klimainvesteringer til at skabe merværdi.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Klima fylder rigtig meget i den offentlige debat, men forlænger man ordet med tilpasning, falder interessen og opmærksomheden mærkbart. Hos menige borgere, men markant blandt politikere på højeste niveau, hvor man taler meget om CO2, men forbavsende lidt om den tilpasning af hele vores måde at leve på, som klimaforandringerne kræver.

Interesseret i et abonnement? - klik her

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.