Politik fra rødderne

3F: Nedværdigelse af medlemmernes arbejde

Fagforeningerne følger udviklingen med frivillige i kommunerne tæt og med stor skepsis. 3F frygter, at prisen for frivillighed er deres medlemmers job.

 netværk

Af Astrid Skov Andersen | [email protected]

Frivillige tømmer skraldespande, er besøgsvenner for ældre, vedligeholder grønne områder og laver undervisning og aktiviteter sammen med kommuner. Samarbejde med frivillige er på mange kommuners dagsorden for tiden. På Bornholm er det vejkantsblomster og juleudsmykning, der klares af frivillige, og ifølge 3F kan det ikke undgå at stjæle job fra deres medlemmer, når frivillige får opgaverne.

- Det er en nedværdigelse af vores medlemmers arbejde, at man uden videre overlader arbejdet til frivillige, der ikke har forudsætningerne for og fagligheden til at udføre arbejdet, siger David Gibson, der er næstformand i Den Offentlige Gruppe i 3F.

Velkommen til kommunen.dk

Prøv kommunen.dk i 6 uger for 299 kr ekskl. moms

Allerede abonnent?
Log ind her:

Log ind på
Glemt kodeord?

Organisation & ledelse


Kommentarer

Du skal enten være logget ind, eller tilknyttet en IP-aftale for at kunne kommentere.

Tilmeld dig kommunen.dks nyhedsbrev

Cookie- og privatlivspolitik


Afmeld nyhedsbrevet

Pressenævnet
© Kommunen ApS 2017  |  CVR: 31 88 59 57