dknyt
doi
dkindkob
dkstillinger
dkteknik
dksocial
dksundhed
DIF’s kommuneundersøgelse bygger på en række faktuelle nøgletal om kommunens økonomi, drift, anlæg og medlemstal samt en spørgeskemaundersøgelse blandt kommunens idrætsforeninger, hvor der er spurgt ind til foreningens subjektive oplevelse af kommunen som idrætskommune og samarbejdspartner.
DIF’s kommuneundersøgelse bygger på en række faktuelle nøgletal om kommunens økonomi, drift, anlæg og medlemstal samt en spørgeskemaundersøgelse blandt kommunens idrætsforeninger, hvor der er spurgt ind til foreningens subjektive oplevelse af kommunen som idrætskommune og samarbejdspartner.
Foto: Peter Leth-Larsen, Scanpix Ritzau

Spring på 25 pladser opad i idrætsmåling: Vi giver en bedre service nu

Spring på 25 pladser opad i idrætsmåling: Vi giver en bedre service nu

Thisted Kommune er Danmarks 13. bedste idrætskommune. I 2013 var den nummer 38. Forklaringen er målrettede indsatser og bedre service, lyder det.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

En klar prioritering af idrætten har gjort, at Thisted Kommune er sprunget 25 pladser frem på DIF’s rangering af kommunerne fra 2013 til 2017. Nu ligger de nummer 13 i undersøgelsen, hvor kommunerne bliver målt på 21 parametre inden for bl.a. idrætspolitik, økonomi og foreningslivets tilfredshed med kommunesamarbejdet. Da målingen for 2017 blev offentliggjort i oktober, blev der poppet champagne i fritidsafdelingen i Thisted Kommune.

Interesseret i et abonnement? – klik her

ANDRE ARTIKLER
Kommunen.dk

Redaktion Aarhus
Mejlgade 48 C, st. tv.
8000 Aarhus C

Redaktion København
Christiansborg, lok 3.044
1240 København K

Administration
Havnebryggen 5
3740 Svaneke
+45 46 35 33 43

Annoncesalg
+45 51 92 24 37

CVR: 31 88 59 57

Pressenævnet
DK Medier er fællesnavnet for nyhedstjenesterne Kommunen.dk og DK Nyt samt en lang række fagportaler
DK Medier