Kommunen.dk
MENU
DIF’s kommuneundersøgelse bygger på en række faktuelle nøgletal om kommunens økonomi, drift, anlæg og medlemstal samt en spørgeskemaundersøgelse blandt kommunens idrætsforeninger, hvor der er spurgt ind til foreningens subjektive oplevelse af kommunen som idrætskommune og samarbejdspartner.
DIF’s kommuneundersøgelse bygger på en række faktuelle nøgletal om kommunens økonomi, drift, anlæg og medlemstal samt en spørgeskemaundersøgelse blandt kommunens idrætsforeninger, hvor der er spurgt ind til foreningens subjektive oplevelse af kommunen som idrætskommune og samarbejdspartner.
Foto: Peter Leth-Larsen, Scanpix Ritzau

Spring på 25 pladser opad i idrætsmåling: Vi giver en bedre service nu

Spring på 25 pladser opad i idrætsmåling: Vi giver en bedre service nu

Thisted Kommune er Danmarks 13. bedste idrætskommune. I 2013 var den nummer 38. Forklaringen er målrettede indsatser og bedre service, lyder det.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

En klar prioritering af idrætten har gjort, at Thisted Kommune er sprunget 25 pladser frem på DIF’s rangering af kommunerne fra 2013 til 2017. Nu ligger de nummer 13 i undersøgelsen, hvor kommunerne bliver målt på 21 parametre inden for bl.a. idrætspolitik, økonomi og foreningslivets tilfredshed med kommunesamarbejdet. Da målingen for 2017 blev offentliggjort i oktober, blev der poppet champagne i fritidsafdelingen i Thisted Kommune.

Interesseret i et abonnement? - klik her

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.