Politik fra rødderne

DIF’s kommuneundersøgelse bygger på en række faktuelle nøgletal om kommunens økonomi, drift, anlæg og medlemstal samt en spørgeskemaundersøgelse blandt kommunens idrætsforeninger, hvor der er spurgt ind til foreningens subjektive oplevelse af kommunen som idrætskommune og samarbejdspartner.
DIF’s kommuneundersøgelse bygger på en række faktuelle nøgletal om kommunens økonomi, drift, anlæg og medlemstal samt en spørgeskemaundersøgelse blandt kommunens idrætsforeninger, hvor der er spurgt ind til foreningens subjektive oplevelse af kommunen som idrætskommune og samarbejdspartner.
Foto: Peter Leth-Larsen, Scanpix Ritzau

Spring på 25 pladser opad i idrætsmåling: Vi giver en bedre service nu

Thisted Kommune er Danmarks 13. bedste idrætskommune. I 2013 var den nummer 38. Forklaringen er målrettede indsatser og bedre service, lyder det.

 højdespringer

Af Astrid Skov Andersen | [email protected]

En klar prioritering af idrætten har gjort, at Thisted Kommune er sprunget 25 pladser frem på DIF’s rangering af kommunerne fra 2013 til 2017. Nu ligger de nummer 13 i undersøgelsen, hvor kommunerne bliver målt på 21 parametre inden for bl.a. idrætspolitik, økonomi og foreningslivets tilfredshed med kommunesamarbejdet. Da målingen for 2017 blev offentliggjort i oktober, blev der poppet champagne i fritidsafdelingen i Thisted Kommune.

- Vi er mega stolte. Det er et bevidst sats, og når man laver bevidste prioriteringer som kommune, er det dejligt, at det giver udslag i de nøgletal, vi kigger på, fortæller Louise Bertelsen, der er idrætskonsulent i Thisted Kommune.

Velkommen til kommunen.dk

Prøv kommunen.dk i 6 uger for 299 kr ekskl. moms

Allerede abonnent?
Log ind her:

Hvis du benytter Internet Explorer, og har problemer med at logge ind, kan du prøve at benytte den gamle udgave af hjemmesiden: http://old.kommunen.dk

Vi anbefaler dog at du i stedet benytter en moderne - og mere sikker – browser, fx: Microsoft Edge, Google Chrome, Firefox eller Safari.

Glemt kodeord?

Børn & unge

Kultur

Social & sundhed


Kommentarer

Du skal enten være logget ind, eller tilknyttet en IP-aftale for at kunne kommentere.

Tilmeld dig kommunen.dks nyhedsbrev

Cookie- og privatlivspolitik


Afmeld nyhedsbrevet

Pressenævnet
© Kommunen ApS 2017  |  CVR: 31 88 59 57