Kommunen.dk
MENU

- Sådan sætter vi skub i energirenoveringen

- Sådan sætter vi skub i energirenoveringen

Green Cities peger på tre indsatsområder, som regeringen bør fokusere på i arbejdet med en strategi for energirenovering

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Inden udgangen af 2013 skal regeringen lancere en strategi for energirenovering af landets eksisterende byggeri. Overskuelig økonomi, demonstration af løsninger i 1:1 samt et opgør med ”business as usual” er nogle af de væsentligste forudsætninger for, at vi kan nå i mål med at få nedbragt energiforbruget i vores bygninger, der i dag udgør 40% af Danmarks energiforbrug.

Interesseret i et abonnement? - klik her

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.