dknyt
doi
dkindkob
dkstillinger
dkteknik
dksocial
dksundhed

Flere ældre arbejder i yderområder

Flere ældre arbejder i yderområder

Flere ældre bliver på arbejdsmarkedet i de små kommuner. Demografi er en del af forklaringen, men også et nært arbejdsmiljø i forvaltningerne virker tiltrækkende.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Yderområder og små kommuner har mest succes med at fastholde det grå guld på arbejdsmarkedet. Det viser en opgørelse fra Statistikservice over kommunernes andel af beskæftigede på 60 år og derover. Ø-kommunerne Fanø og Samsø har den største andel af ældre i beskæftigelse.
En del af forklaringen ligger i demografi, mener professor Bent Greve fra Roskilde Universitet:
”I de små kommuner og yderområderne er der mere plads til de ældre på arbejdsmarkedet, fordi de udgør en større del af befolkningsgrundlaget,” siger Bent Greve.
Århus og Aalborg er blandt kommunerne med den laveste beskæftigelse af ældre i forhold til resten af landet.

Interesseret i et abonnement? – klik her

ANDRE ARTIKLER
Kommunen.dk

Redaktion Aarhus
Mejlgade 48 C, st. tv.
8000 Aarhus C

Redaktion København
Christiansborg, lok 3.044
1240 København K

Administration
Havnebryggen 5
3740 Svaneke
+45 46 35 33 43

Annoncesalg
+45 51 92 24 37

CVR: 31 88 59 57

Pressenævnet
DK Medier er fællesnavnet for nyhedstjenesterne Kommunen.dk og DK Nyt samt en lang række fagportaler
DK Medier