Kommunen.dk
MENU

KL lukker ned efter kritik om lukkethed

Næstformand i KL-fagudvalg efterlyser mere demokrati og får opbakning fra flere sider, men ikke fra KL-toppen.

KL lukker ned efter kritik om lukkethed

Næstformand i KL-fagudvalg efterlyser mere demokrati og får opbakning fra flere sider, men ikke fra KL-toppen.
Ulf Harbo (EL) kalder KL for en totalitær stat i staten. Kirstine Bille (SF) bakkede i første omgang op om kritikken, men efter et KL-bestyrelsesmøde støtter hun kun ønsket om mere offentlige dagsordener.
Foto: Ritzau Foto
Ulf Harbo (EL) kalder KL for en totalitær stat i staten. Kirstine Bille (SF) bakkede i første omgang op om kritikken, men efter et KL-bestyrelsesmøde støtter hun kun ønsket om mere offentlige dagsordener. Foto: Ritzau Foto

Kommunernes interesseorganisation er en ”totalitær stat i staten”, og ”alt andet end demokratisk”, mener næstformand i KL’s eget Børne- og Kulturudvalg og byrådsmedlem i Norddjurs Kommune, Ulf Harbo (EL).

Den offentlige kritik faldt, efter at udvalgets formand, Anna Mee Allerslev (R), fandt vej til forsiden af dagbladet Politiken kort før skolestart, hvor hun blæste til kamp for give folkeskolens formålsparagraf et ”eftersyn”.

KL-direktør Arne Eggert har ligeledes optrådt offentligt med KL’s intentioner om at ændre formålsparagraffen.

Og af referatet fra udvalgets møde fra maj måned fremgår det, at ”KL bør rejse et behov for at se nærmere på […] folkeskolens formålsparagraf”.

Men ifølge Ulf Harbo handler Anna Mee Allerslev og Arne Eggert uden politisk mandat. Medlemmerne i Børne- og Kulturudvalg har kun i uformelle vendinger ført samtaler om formålsparagraffen, ligesom spørgsmålet heller ikke har været på dagsordenen på mødet i maj.

”Formålsparagraffen har været diskuteret i udvalget, og det har også været en del af et oplæg, som har været på bestyrelsesmødet. Vi er enige om, at det sådan set var noget, der var mandat til."

- Det er et problem, fordi formålsparagraffen ikke er blevet behandlet ordentligt i KL. At udvalget har haft en uformel snak omkring noget,  er jo ikke det samme som at lave en decideret beslutning. Det synes jeg er et kæmpe demokratisk problem, siger Ulf Harbo.

Opbakning forstummede

Den holdning mødte først fuld opbakning fra KL-bestyrelsesmedlem Kirstine Bille (SF), nuværende byrådsmedlem og forhenværende borgmester i Syddjurs Kommune.

- Formålsparagraffen har ikke været drøftet som andet end en bisætning til et større udspil. Derfor var jeg meget overrasket over, at Anna Mee gik ud med en så bastant udmelding, udtalte Kirstine Bille til Altinget den 23. august.

Men efter hendes deltagelse i KL’s bestyrelsesmøde torsdag den 24. august er opbakningen pludselig blevet trukket tilbage.

”Det er et problem, fordi formåls­paragraffen ikke er blevet behandlet ordentligt i KL. At udvalget har haft en uformel snak omkring noget, er jo ikke det samme som at lave en decideret beslutning. Det synes jeg er et kæmpe demokratisk problem."

- Formålsparagraffen har været diskuteret i udvalget, og det har også været en del af et oplæg, som har været på bestyrelsesmødet. Vi er enige om, at det sådan set var noget, der var mandat til, siger Kirstine Bille til Kommunen.

Det er KL’s bestyrelse simpelthen blevet enig om?

- Ja.

At KL fremfører holdninger, som ikke er klappet af i fagudvalgene, bekræftes også af et tidligere medlem af selvsamme udvalg.

- Jeg kan godt nikke genkendende til Ulf Harbos fremstilling af arbejdsforholdene - altså, at der bliver fremført officielle KL-udmeldinger, selvom der ikke er mandat til det fra et fagudvalg. Sådan var det også dengang, jeg sad i det samme udvalg, fortæller Jan Andreasen (S), der er medlem af Københavns Borgerrepræsentation, lektor samt tidligere medlem af KL’s Børne- og Kulturudvalg.

Hverken formanden for KL’s bestyrelse, Martin Damm (V), eller næstformanden, Jacob Bundsgaard (S), vil kommentere kritikken fra Ulf Harbo, ligesom KL’s presseafdeling også har afvist at kommentere den konkrete sag.

Et åbent lukket rum

For at fjerne fremtidig tvivl om, hvilke meninger og holdninger der kommer fra KL’s udvalg, foreslår Ulf Harbo, at udvalgenes arbejde bliver underlagt åbenhed.

- Dette problem kunne have været undgået ved at offentliggøre dagsordner og referater, mener Ulf Harbo, der dog i denne sammenhæng godt kan regne med opbakning fra KL-bestyrelsesmedlemmet Kirstine Bille.

- Det skal åbnes op, fordi der kan være masser af ting i dagsordenerne, der fint kan meldes ud om. Dér synes jeg sagtens vi kan skelne mellem, hvad der bør være internt, og hvad der burde kunne være offentligt, siger Kirstine Bille.

Den officielle holdning fra kommunernes interesseorganisation er dog mere lukket.

- Der har været stort flertal for, at den rådgivning bedst sker ved, at embedsmændene ikke skal have i baghovedet, at det er et offentligt papir, når de beskriver fordele og ulemper i en sag. Hvis referater og dagsordener bliver lagt åbent frem, så kan det have betydning for, hvilke resultater man kan opnå i forhandlinger, skriver kommunikationschef hos KL, Ida Thuesen, i en mail til Kommunen.

Spørgsmålet om de åbne referater har været oppe at vende mange gange i bestyrelseslokalerne hos KL, forklarer Ida Thuesen.

- Beslutningen har hver gang været, at dagsordener og referater fra KL's bestyrelse og politiske udvalg ikke er offentlige […] Ønsker man at ændre praksis, kræver det, at der i et demokratisk forum er politisk flertal herfor. Det har der ikke været indtil nu, skriver Ida Thuesen.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Kommunen.dks artikler internet til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Kommunen.dks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på kommunen.dk

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.

Til toppen
GDPR