Kommunen.dk
MENU
Jens Henrik Thulesen Dahl (DF) sidder både i folketinget og i byrådet i Assens.
Jens Henrik Thulesen Dahl (DF) sidder både i folketinget og i byrådet i Assens.
Foto: Steen Brogaard/Folketinget

DF’s kommunalordfører: ‘Vi skal have tættere dialog med vores byrådsmedlemmer’

DF’s kommunalordfører: ‘Vi skal have tættere dialog med vores byrådsmedlemmer’

På to uger har fem byrådsmedlemmer forladt DF. Kommunalordfører Jens Henrik Thulesen Dahl mener, DF kan blive bedre til at være i kontakt med byrødderne.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Heino Hahn, John Pawlik, Ghita Nelander, Tina-Maria Eriksen, Henrik Kjølby. Det er navnene på de fem byrådsmedlemmer, der alle sammen inden for de sidste 14 dage har forladt Dansk Folkeparti. De udgør en fjerdedel af de 20 medlemmer, der har forladt partiet, siden kommunalvalget i 2017. 

Interesseret i et abonnement? - klik her

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.