Nej tak til lever postejfarvet skole

Skoleleder Lise Egholm fra Rådmandsgades Skole på Nørrebro er netop blevet kåret til Årets Leder 2011 af Lederne. Dermed er hun den første kommunale af slagsen til at modtage prisen. 

 hæder

Af Redaktionen | [email protected]

Det er nok de færreste af os, der decideret fik julelys i øjnene, da vi som børn så vores skoleinspektør, for derefter at spæne mod vedkommende for at få en krammer. Ikke desto mindre er det, hvad der sker, når man tager en tur rundt blandt de 600 børn på Rådmandsgades Skole på Nørrebro i København med skoleleder Lise Egholm. 

”Fordi det er børn, vi arbejder med, er det engagementet, der bærer det hele. Hvis man giver lidt af sig selv, får man det 100 fold tilbage,” siger 63-årige Lise Egholm, der gerne kvitterer med både et kram og et ”skat”.  

Interesseret i et abonnement? – klik her

Log ind på
Glemt kodeord?

Børn & unge

HR & uddannelse

Organisation & ledelse


Kommentarer

Du skal enten være logget ind, eller tilknyttet en IP-aftale for at kunne kommentere.

Tilmeld dig Kommunen.dks nyhedsbrev

Cookie- og privatlivspolitik

Afmeld nyhedsbrevet

Pressenævnet
© Kommunen ApS 2017  |  CVR: 31 88 59 57