Kommunen.dk
MENU

Nej tak til lever postejfarvet skole

Nej tak til lever postejfarvet skole

Skoleleder Lise Egholm fra Rådmandsgades Skole på Nørrebro er netop blevet kåret til Årets Leder 2011 af Lederne. Dermed er hun den første kommunale af slagsen til at modtage prisen. 

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Det er nok de færreste af os, der decideret fik julelys i øjnene, da vi som børn så vores skoleinspektør, for derefter at spæne mod vedkommende for at få en krammer. Ikke desto mindre er det, hvad der sker, når man tager en tur rundt blandt de 600 børn på Rådmandsgades Skole på Nørrebro i København med skoleleder Lise Egholm. 

Interesseret i et abonnement? - klik her

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.