Læsning er en gave – som vi må betale i fællesskab
Læsning er en gave – som vi må betale i fællesskab

Dette er et debatindlæg og udtrykker alene skribentens holdninger.
Har du selv et debatindlæg inden for Kommunen.dk’s interesseområder, kan du sende det til debatognavnekommunen.dk
Der er få ting, der kan give børn den samme følelse af frihed, som når de opdager glæden ved at læse. Den dér oplevelse af at forsvinde ind i en bog og komme tilbage med nye idéer, nye følelser og nye spørgsmål. Det er en gave, som varer hele livet – hvis vi hjælper børn med at åbne den.
Hver sommer arbejder bibliotekerne over hele landet på netop det. De laver læsekampagner med alt fra bolsjelæsning til boggaver for at gøre lystlæsning til en leg. For det er ikke ligegyldigt, om børn læser i deres ferie. Når skolen holder pause, kan forskellene mellem dem, der læser, og dem, der ikke gør, vokse sig større.
En sommer kan være lang – og for mange børn kan den være uden bøger, hvis ikke bibliotekerne sørger for at række dem hånden.
Derfor er det ekstra glædeligt, at udlånstallene stiger. Danskerne – og særligt børn – læser igen mere fysisk. Under corona opdagede mange, at fordybelse ikke bare er en luksus, men et behov. Når alt andet lukkede ned, stod bøgerne tilbage som en stille modgift mod uroen. Det behov er her stadig.
Men der er også en bagside. Det digitale udlån kunne være meget større, hvis ikke kommunernes økonomi var så presset. Mange steder er der indført begrænsninger – for eksempel et maksimum på antallet af e-bøger eller lydbøger pr. måned. Det betyder, at børns og voksnes læselyst bliver stoppet, ikke af viljen, men af økonomien. Potentialet er til stede, men kan ikke indfries, så længe midlerne ikke følger med.
Det er ærgerligt, for bibliotekernes styrke i dag er netop, at de kan tilbyde hele pakken: den fysiske bog, det digitale bibliotek, arrangementer, læseklubber – alt sammen som en samlet indgang til oplevelser, viden og fællesskab. I dag hænger det hele bedre sammen end nogensinde før. Det er ikke et spørgsmål om fysisk eller digitalt – det er begge dele i et samspil, der giver borgerne adgang til hele kulturens rigdom.
Demokratisk kompetente borgere og modstandsdygtige samfund
Med al respekt for bøger og materialer i sig selv, så er formålet med bibliotekerne større. Det handler om at skabe demokratisk kompetente borgere og modstandsdygtige samfund. Når børn lærer at læse af lyst, får de ikke bare adgang til historier – de får adgang til hele samtalen om, hvordan vores verden hænger sammen. De lærer at stille spørgsmål, skelne mellem fakta og fiktion, forstå nuancer. Det er byggestenene i et levende demokrati.
Derfor er kampen for at give alle børn adgang til bøger – både fysisk og digitalt – ikke bare en kulturpolitisk sag, men et demokratisk anliggende. Vi kan ikke være et samfund, der taler om dannelse og lige muligheder, og samtidig accepterer, at børns læselyst begrænses af kommunekasser, der er for små.
Læsning er en gave, vi som samfund må insistere på at give videre. Ikke kun om sommeren, men hele året. Og bibliotekerne er det sted, hvor vi kan sikre, at alle får muligheden – uanset baggrund, pengepung eller postnummer.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Kommunen.dks artikler internet til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Kommunen.dks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på kommunen.dk
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.