Kommunen.dk
dknyt
doi
dkindkob
dkstillinger
dkteknik
dksocial
dksundhed
Billede

Debat/ Vi må da vide mere – om integration

Debat/ Vi må da vide mere – om integration

”Kan HDI bruges som baggrund for at bedømme, hvilke lande, Danmark ligner kulturelt og hvor der er 'forbundethed' og hvilke lande der ikke kan siges at ligne os? Som forsker vil jeg absolut stille mig skeptisk.”
21. aug. 2014
Garbi Schmidt
GARBI SCHMIDT
PROFESSOR I KULTUR- OG SPROGMØDESTUDIER
ROSKILDE UNIVERSITET.
Email
Garbi Schmidt har en ph.d. i islamologi fra Lunds Universitet (1998) og har specialiseret sig i forskning om muslimske minoriteter i Vesten, særlig Danmark og USA. Tidligere seniorforsker og programleder på SFI - Det Nationale Forskningscenter for Velfærd med speciale i migration og integration af etniske minoriteter.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Jeg er en af dem, som over de seneste 15 år har forsket i indvandring til og integration i Danmark.  Igennem perioden har efterspørgslen efter forskning været massiv. Vi skulle - og skal – vide alt, der var og er værd at vide om indvandrernes og deres børns arbejdsmarkedstilknytning, deres uddannelsesniveau, ægteskabsvalg, religiøsitet og mulige radikalisering. Hertil kommer evaluering af effekterne af forskellige typer af lovgivning.

Tilbud

Interesseret i et abonnement? – klik her

ANDRE ARTIKLER
Kommunen.dk

Redaktion Aarhus
Mejlgade 48 C, st. tv.
8000 Aarhus C

Redaktion København
Christiansborg, lok 3.044
1240 København K

Administration
Havnebryggen 5
3740 Svaneke
+45 46 35 33 43

Annoncesalg
+45 51 92 24 37

CVR: 31 88 59 57

Pressenævnet
DK Medier er fællesnavnet for nyhedstjenesterne Kommunen.dk og DK Nyt samt en lang række fagportaler
DK Medier