Politik fra rødderne

”Vi er stærkest, når vi alle står sammen”

Det danske demokrati er sundt og stærkt, mener formand for Socialdemokraterne Helle Thorning-Schmidt. Hun tænder dog to advarselslamper for demokratiet.

 folkemødet 2011

Af Sine Riis Lund | [email protected]

Vi har en god og levende debat. Vores foreningsliv er stærkt. Grundlæggende er hele det danske demokrati sundt og stærkt, slår formand for Socialdemokraterne Helle Thorning-Schmidt fast. Hun aner dog faresignaler.

”Jeg vil gerne tænde to advarselslamper. For det første gør det et dybt indtryk, når vi hører, at op mod en fjerdedel af de svenske unge reelt er ­ligeglade med deres stemme. Jeg hverken tror eller håber, at det er sådan i Danmark. Men vi kan se, at de unge har en lidt lavere stemmefrekvens end resten af befolkningen,” siger Helle Thorning-Schmidt.

Velkommen til kommunen.dk

Prøv kommunen.dk i 6 uger for 299 kr ekskl. moms

Allerede abonnent?
Log ind her:

Log ind på
Glemt kodeord?

Andet


Kommentarer

Du skal enten være logget ind, eller tilknyttet en IP-aftale for at kunne kommentere.

Tilmeld dig kommunen.dks nyhedsbrev

Cookie- og privatlivspolitik


Afmeld nyhedsbrevet

Pressenævnet
© Kommunen ApS 2017  |  CVR: 31 88 59 57