Pensionsselskab investerer milliarder i København

PensionDanmark investerer milliarder i nybyggeri i hovedstadsområdet. Det forventes at skabe 3.000 arbejdspladser

ARBEJDSPLADSER

Af Redaktionen | [email protected]

Københavnske håndværkere går en lyserer fremtid i møde. PensionDanmark har nemlig netop givet tilsagn om investeringer i nybyggeri i hovedstadsområdet for to milliarder kroner. I takt med at byggerierne opføres, forventes de at give arbejde til op mod 3.000 personer i hovedstadsområdet, skriver Avisen.dk

PensionDanmark har besluttet, at 10 procent af deres fremtidige investeringer skal være i ejendomme.

Ifølge formanden for pensionsselskabet, Torben Möger Pedersen, giver ejendomsinvesteringer et langt højere afkast end eksempelvis obligationer.

- Først og fremmest skal vi forvalte vores medlemmers opsparing bedst muligt. At der så er en god sideeffekt ved det, og vi kan være med til at skabe vækst i samfundet, det er jo kun ekstra godt, siger Torben Möger Pedersen.

For at sikre, at arbejdsforholdene er i orden på de mange byggepladser, har PensionDanmark skrevet ind i samtlige enterpricekontrakter, at alle arbejdere skal være ansat på danske overenskomster.

krn

Teknik & miljø

Økonomi

kv21-banner
Tilmeld dig nyhedsbrevet