Miljømyndigheder bliver beskyldt for kammerateri
Miljømyndigheder bliver beskyldt for kammerateri
En voldsom strid mellem de danske miljømyndigheder og landbruget om de såkaldte vandplaner eskalerer nu med en højst usædvanlig klage til Folketingets Ombudsmand.
Landbrugets interesseorganisation, Landbrug & Fødevarer, står bag klagen, hvor kernen er en påstand om, at Natur- og Miljøklagenævnet har brudt grundlæggende forvaltningsretlige regler og principper. Det skriver Berlingske Business i dag.
Anklagen kommer efter, at klagenævnets topfolk har afholdt et møde med højtplacerede embedsfolk i Naturstyrelsen om en klagesag fra Landbrug & Fødevarer, uden at landbrugsorganisationen deltog ved mødet.
Baggrunden for striden er de omstridte vandplaner. Landbruget kæmper indædt imod planerne, fordi man mener, at store landbrugsarealer som følge af vandplanerne vil forsumpe på grund af stigende vandstand i vandløbene.
Den konkrete klage til Folketingets Ombudsmand kan få afgørende indflydelse i det videre forløb om vandplanerne, fordi Landbrug & Fødevarer sætter spørgsmålstegn ved myndighedernes troværdighed.
tsp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Kommunen.dks artikler internet til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Kommunen.dks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på kommunen.dk
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.

























