Lokallister må vige, når nye partier lister af med listebogstaver
Lokallister må vige, når nye partier lister af med listebogstaver

Indtil 14. september sidste år var G bogstavet for borgmesterpartierne Guldborgsundlisten og nytgribskov, to andre lokallister der opnåede valg ved KV17, og 16 andre lister der ikke gjorde. Men den dag godkendte Indenrigsministeriet endeligt Veganerpartiet som opstillingsberettiget til førstkommende folketingsvalg og gav det samtidig listebogstavet G. Med eneret, selv om de andre var kommet først.
Allerede året forinden var et tilsvarende attak på lokale lister blevet varslet, da Klaus Riskær Pedersen søgte og fik Indenrigsministeriets godkendelse af partinavnet Borgerlisten, et navn der i forskellige varianter var i brug i 16 kommuner ved KV17. Han reserverede samtidig listebogstavet E, som ved KV17 havde været i brug i 24 kommuner.
Det hele var dog betinget af, at Borgerlisten kunne indsamle tilstrækkeligt med vælgererklæringer til at blive opstillingsberettiget, men de lokale var i det mindste advaret. Og nu er eneretten fortabt, fordi skæringsdagen 1. august blev passeret uden at opstillingsberettigelsen var i hus.
Jeg er stadig dybt forundret over, at man kan stjæle, som jeg jo synes, det er sket her, et listebogstav som andre har brugt i årevis.
Veganerpartiets eneret på listebogstavet G består derimod, og det har indvendinger fra Lokallisterne i Danmark ikke kunnet ændre på.
“Ikke retfærdigt”
- Vi kommer kun til at beholde G’et, hvis Veganerpartiet trækker sig som opstillingsberettiget, og det har jeg ikke hørt de skulle være på vej med, siger Guldborgsunds borgmester John Brædder sarkastisk.
Foruden at være borgmester valgt af Guldborgsundlisten er han formand for Lokallisterne i Danmark, og i den egenskab skrev han til indenrigsministeren, straks da Veganerpartiet havde fået tildelt sit listebogstav.
- Svaret var, at sådan er reglerne, siger John Brædder. Det overraskede ham ikke, men:
- Jeg er stadig dybt forundret over, at man kan stjæle, som jeg jo synes, det er sket her, et listebogstav som andre har brugt i årevis. Dels er det jo en kæmpe omkostning med ny merchandise og så videre, dels synes jeg ikke, det er retfærdigt, siger John Brædder.
Tidligere var det Ø, Å og D, der blev taget
For hans egen Guldborgsundlistes vedkommende er der foruden det principielle også det supplerende problem, at listens logo har netop G'et som integreret element og ikke uden videre vil kunne fungere med et andet bogstav.
- Men G står jo stadig for Guldborgsund, så vi beholder logoet og går efter et nyt listebogstav, siger John Brædder.
I alt syv lokale lister blev valgt ved KV17 under det nu ikke længere problematiske Borgerliste-navn, men kun tre af dem, Brønderslev, Esbjerg og Tønder, holder stadig fast i navnet. Borgerlisterne i Billund og Kerteminde har nedlagt sig selv, og i Jammerbugt og Faxe har de skiftet navn til Lokallisten.
Men G står jo stadig for Guldborgsund, så vi beholder logoet og går efter et nyt listebogstav.
Foruden for KV17 var to listebogstaver i vælten, Å og D, som først Alternativet og siden Nye Borgerlige satte sig på. Otte valgte lokale lister, fire med Å og fire med D, blev ramt på den konto.
En af dem, daværende Borgerliste i Faxe, havde desuden for år tilbage måttet afgive Ø til Enhedslisten. I Rebild nåede den Sociale Fællesliste før KV17 lige at skifte fra Å til D, før D’et også blev taget.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Kommunen.dks artikler internet til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Kommunen.dks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på kommunen.dk
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.



























