Kommunen.dk
dknyt
doi
dkindkob
dkstillinger
dkteknik
dksocial
dksundhed
Helle Adelborg (S) på Rigsbjerggård-grunden i Hvidovres bymidte, hvor den omdiskuterede Rigsbjerggård ligger, hvis eksistens­berettigelse  er blevet diskuteret i snart 40 år. I baggrunden til højre ser vi rådhuset. Foto: Ole Mik
Helle Adelborg (S) på Rigsbjerggård-grunden i Hvidovres bymidte, hvor den omdiskuterede Rigsbjerggård ligger, ”hvis eksistens­berettigelse er blevet diskuteret i snart 40 år.” I baggrunden til højre ser vi rådhuset. Foto: Ole Mik

Hvidovres borgmester: ”Livet er for kort til at bære nag - så svesken på disken”

Hvidovres borgmester: ”Livet er for kort til at bære nag - så svesken på disken”

Hvidovres borgmester er en robust dame, der vil have rene linjer i relationerne og sin mands risotto på tallerkenen. Kom med bagom Helle Adelborg (S), der krydser dagen af med en Wordfeud med mor.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Hvad er din største politiske ambition for  2017?

Det er udviklingen af vores bymidte. Min ambition er, at vi får vedtaget en helhedsplan, så vi endelig kan få en bymidte med mere liv, og hvor folk bliver lidt længere. Mere bolig, mere erhverv og mere kultur. Og så selvfølgelig genvalg.

Tilbud

Interesseret i et abonnement? – klik her

ANDRE ARTIKLER
Kommunen.dk

Redaktion Aarhus
Mejlgade 48 C, st. tv.
8000 Aarhus C

Redaktion København
Christiansborg, lok 3.044
1240 København K

Administration
Havnebryggen 5
3740 Svaneke
+45 46 35 33 43

Annoncesalg
+45 51 92 24 37

CVR: 31 88 59 57

Pressenævnet
DK Medier er fællesnavnet for nyhedstjenesterne Kommunen.dk og DK Nyt samt en lang række fagportaler
DK Medier