Billede

Her er alle de nye borgmestre

Det politiske danmarkskort er nu farvelagt. Se navnene på alle de kommende borgmestre.

KV17

Af Anni Kristensen | [email protected]

Albertslund: Steen Christiansen (S) - genvalg.

Allerød: Karsten Längerich (V) - nyvalg.

Assens: Søren Steen Andersen (V) - genvalg.

Ballerup: Jesper Würtzen (S) - genvalg.

Billund: Ib Kristensen (V) - genvalg.

Bornholm: Winni Grosbøll (S) - genvalg.

Brøndby: Kent Max Magelund (S) - tiltrådt 1. marts 2016.

Brønderslev: Mikael Klitgaard (V) - genvalg.

Dragør: Eik Dahl Bidstrup (V) - genvalg.

Egedal: Karsten Søndergaard (V) - tiltrådt 31. januar 2017.

Esbjerg: Jesper Frost Rasmussen (V) - nyvalg.

Fanø: Sofie Valbjørn (ALT) - nyvalg.

Favrskov: Nils Borring (S) - genvalg. 

Faxe: Ole Vive (V) - nyvalg.

Fredensborg: Thomas Lykke Pedersen (S) - genvalg.

Fredericia: Jacob Bjerregaard (S) - genvalg.

Frederiksberg: Jørgen Glenthøj (K) - genvalg.

Frederikshavn: Birgit Stenbak Hansen (S) - genvalg.

Frederikssund: John Schmidt Andersen (V) - genvalg. 

Furesø: Ole Bondo Christensen (S) - genvalg. 

Faaborg-Midtfyn: Hans Stavnsager (S) - nyvalg.

Gentofte: Hans Toft (K) - genvalg.

Gladsaxe: Trine Græse (S) - genvalg. Tiltrådt 10. juli 2017.

Glostrup: John Engelhardt (V) - genvalg.

Greve: Pernille Beckman (V) - genvalg.

Gribskov: Anders Gerner Frost (Nytgribskov) - nyvalg.

Guldborgsund: John Brædder (Guldborgsundlisten) - genvalg.

Haderslev: H.P. Geil (V) - genvalg.

Halsnæs: Steffen Jensen (S) - nyvalg.

Hedensted: Kasper Glyngø (S) - nyvalg.

Helsingør: Benedikte Kiær (K) - genvalg.

Herlev: Thomas Gyldal Petersen (S) - genvalg.

Herning: Lars Krarup (V) - genvalg.

Hillerød: Kirsten Jensen (S) - nyvalg.

Hjørring: Arne Boelt (S) - genvalg.

Holbæk: Christina Krzyrosiak Hansen (S) - nyvalg.

Holstebro: Hans Christen Østerby (S) - genvalg.

Horsens: Peter Sørensen (S) - genvalg.

Hvidovre: Helle Adelborg (S) - genvalg.

Høje-Taastrup: Michael Ziegler (K) - genvalg.

Hørsholm: Morten Slotved (K) - genvalg.

Ikast-Brande: Ib Boye Lauritsen (V) - nyvalg.

Ishøj: Ole Bjørstorp (S) - genvalg. 

Jammerbugt: Mogens Gade (V) - genvalg.

Kalundborg: Martin Damm (V) - genvalg.

Kerteminde: Kasper Olesen (S) - nyvalg.

Kolding: Jørn Pedersen (V) - genvalg.

København: Frank Jensen (S) - genvalg.

Køge: Marie Stærke (S) - nyvalg.

Langeland: Tonni Hansen (SF) - nyvalg.

Lejre: Carsten Rasmussen (S) - tiltrådt september 2016.

Lemvig: Erik Flyvholm (V) - genvalg.

Lolland: Holger Schou Rasmussen (S) - genvalg.

Lyngby-Taarbæk: Sofia Osmani (K) - genvalg.

Læsø: Karsten Nielsen (DF) - nyvalg.

Mariagerfjord: Mogens Jespersen (V) - genvalg.

Middelfart: Johannes Lundsfryd Jensen (S) - tiltrådt 4. september 2017.

Morsø: Hans Ejner Bertelsen (V) - genvalg.

Nordfyn: Morten Andersen (V) - genvalg.

Norddjurs: Jan Petersen (S) - genvalg.

Nyborg: Kenneth Muhs (V) - genvalg.

Næstved: Carsten Rasmussen (S) - genvalg.

Odder: Uffe Jensen (V) - genvalg.

Odense: Peter Rahbæk Juel (S) - tiltrådt 1. januar 2017.

Odsherred: Thomas Adelskov (S) - genvalg. 

Randers: Torben Hansen (S) - nyvalg.

Rebild: Leon Sebbelin (R) - genvalg.

Ringkøbing-Skjern: Hans Østergaard (V) - nyvalg.

Ringsted: Henrik Hvidesten (V) - genvalg.

Roskilde: Joy Mogensen (S) - genvalg.

Rudersdal: Jens Ive (V) - genvalg.

Rødovre: Erik Nielsen (S) - genvalg.

Samsø: Marcel Meijer (S) - genvalg.

Silkeborg: Steen Vindum (V) - genvalg.

Skanderborg: Jørgen Gaarde (S) - genvalg.

Skive: Peder Christian Kirkegaard (V) - genvalg.

Slagelse: John Dyrby Paulsen (S), fra 1.1.2020 Villum Christensen (LA), hvis han ønsker det - nyvalg.

Solrød: Niels Hörup (V) - genvalg.

Sorø: Gert Jørgensen (K) - genvalg.

Stevns: Anette Mortensen (V) - nyvalg.

Struer: Niels Viggo Lynghøj (S) - nyvalg.

Svendborg: Bo Hansen (S) - nyvalg.

Syddjurs: Ole Bollesen (S) - nyvalg.

Sønderborg: Erik Lauritzen (S) - genvalg.

Thisted: Ulla Vestergaard (S) - nyvalg.

Tønder: Henrik Frandsen (V) - tiltrådt maj 2016.

Tårnby: Allan Andersen (S) - nyvalg.

Vallensbæk: Henrik Rasmussen (K) - genvalg.

Varde: Erik Buhl (V) - genvalg.

Vejen: Egon Fræhr (V) - genvalg.

Vesthimmerland: Per Bach Laursen (V) - nyvalg.

Vejle: Jens Ejner Christensen (V) - tiltrådt 1. marts 2017.

Viborg: Ulrik Wilbek (V) - nyvalg.

Vordingborg: Mikael Smed (S) - nyvalg.

Ærø: Ole Wej Petersen (S) - nyvalg.

Aabenraa: Thomas Andresen (V) - genvalg.

Aalborg: Thomas Kastrup-Larsen (S) - genvalg.

Aarhus: Jacob Bundsgaard (S) - genvalg.

Konstitueringerne kan nå at ændre sig frem til det konstituerende møde, som afholdes senest d. 15. december.

Til sammenligning er herunder borgmestrene frem til 1. januar 2018.

kv21-banner
Tilmeld dig nyhedsbrevet