Flere huse skal rives ned

På Langeland vil kommunen nu rive de huse, der forfalder i vejkanten, ned

Plan og byg

Af Redaktionen | [email protected]

LANGELAND: De forfaldne husene skal rives ned, siger beredsskabschef i Langeland Kommune Torben Tørnqvist til P4 Fyn:

- De skæmmer vores bybillede, de skæmmer vores landskab, og det er derfor, vi gerne vil have dem væk. De er udvalgt på den måde, at vi har taget dem, som har været ubeboede gennem længere tid, som er faldefærdige og som ligger ved de større færdselsårer, så mange mennesker ser dem.

Lige nu har Langeland Kommune kig på 30 faldefærdige huse, der inden året er omme, nok får besøg af et nedrivningssjak.

Men først skal husets ejer sige ja til nedrivningen, siger Torben Tørnqvist:

- I første omgang har vi registreret 30. Det kan så blive flere eller færre. Det er sådan med indsatspuljen, som vi bruger til at gøre det med, at det jo sker af frivillighedens vej. Vi skal have en forhandling med ejeren om de er indstillet på det.

Udgiften til nedrivningen bliver delt mellem kommune og stat, og det koster omkring 60.000 til 75.000 kroner per hus.

tsp

Andet

kv21-banner
Tilmeld dig nyhedsbrevet