Kommunen.dk
MENU
Billede

Debat/ ”Er det kommunernes skyld, at de ikke kan integrere tjetjenere?”

Debat/ ”Er det kommunernes skyld, at de ikke kan integrere tjetjenere?”

30. nov. 2014
Diana Nuridova
DIANA NURIDOVA
Email
Formand for Tjetjensk Ungdomsforening og stud. oecon.
”Jeg opfordrer kommunerne til at hjælpe i stedet for at være så negativt indstillet overfor tjetjenere og andre befolkningsgrupper på grund af nogle få dårlige oplevelser. Og jeg vil meget gerne hjælpe kommunerne gennem vores forening, hvis de kan bruge vores hjælp.”

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Kommuner fravælger tjetjenere

Interesseret i et abonnement? - klik her

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.