Borgmesterbilen er sendt til eftersyn
En forældet tradition? Kun syv borgmestre har egen tjenestebil efter skandalesager og miljøproblemer. Borgmesterbilen kan være et dårligt kort på hånden.
Borgmesterbilen er sendt til eftersyn
En forældet tradition? Kun syv borgmestre har egen tjenestebil efter skandalesager og miljøproblemer. Borgmesterbilen kan være et dårligt kort på hånden.

Efter at bpde Ishøj og Frederiksbergs borgmestre har droppe ordningen med egen tjenestebil er der syv borgmesterbiler tilbage i Danmark.
Foto: Grafik: Philip Davali/Ritzau Scanpix, Peter Hove Olesen/Politiken/Ritzau Scanpix, Københavns Kommune, Næstved Kommune, Volkswagen, Tesla, Jaguar
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Kommunen.dks artikler internet til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Kommunen.dks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på kommunen.dk
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.