Kommunen.dk
MENU
- Der er stadig to tredjedele af danskerne, der tænker fiskeri, når de tænker på Esbjerg. Men det er jo helt andre ting, som vi lever af i dag, og som vores by bygger på - vi har jo så at sige sat vores fiskeri på museum, siger Jesper Frost Rasmussen. Her fotograferet på havnen i Esbjerg til The Tall Ships Races i sommer.
- Der er stadig to tredjedele af danskerne, der tænker fiskeri, når de tænker på Esbjerg. Men det er jo helt andre ting, som vi lever af i dag, og som vores by bygger på - vi har jo så at sige sat vores fiskeri på museum, siger Jesper Frost Rasmussen. Her fotograferet på havnen i Esbjerg til The Tall Ships Races i sommer.
Foto: Frank Cilius, Ritzau Scanpix

‘Vi skal lære at bruge superlativer’

‘Vi skal lære at bruge superlativer’

Han vil ikke prale af sig selv, men gerne lære andre at prale … af Esbjerg. Kom med bagom Jesper Frost Rasmussen (V), der vil have byen på landkortet for andet end det, den ikke længere lugter af.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Det er ikke usædvanligt at blive borgmester for en by, som man har dybe rødder i.

Interesseret i et abonnement? - klik her

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.