Politik fra rødderne

Pust støvet af dit CV

Mange ledere glemmer at opdatere deres CV løbende. Det giver problemer ved jobsøgning og kan i værste fald blokere for hurtige jobskifte, påpeger Vibeke Skytte fra Lederne.

 jobskifte

Af Redaktionen | [email protected]

Et CV er meget mere end en statusopgørelse over tidligere ansættelser og uddannelse. Et godt CV afspejler ikke bare, hvor man har været ansat, men også, hvilke kompetencer man særligt har fået med sig. Desværre er mange ledere for dårlige til at opdatere deres CV løbende, og glemmer derfor let, hvad de egentlig har opnået med deres arbejde.

”Der er virkelig mange, som ikke har deres CV i orden. Det ser vi, når vores medlemmer henvender sig til os, fordi de efter at have haft det samme job igennem mange år vil til at søge noget nyt,” siger Vibeke Skytte, chef for afdelingen Ledelse, Job & Karrierer hos Lederne.

Velkommen til kommunen.dk

Prøv kommunen.dk i 6 uger for 299 kr ekskl. moms

Allerede abonnent?
Log ind her:

Log ind på
Glemt kodeord?

HR & uddannelse

Organisation & ledelse


Kommentarer

Du skal enten være logget ind, eller tilknyttet en IP-aftale for at kunne kommentere.

Tilmeld dig kommunen.dks nyhedsbrev

Cookie- og privatlivspolitik


Afmeld nyhedsbrevet

Pressenævnet
© Kommunen ApS 2017  |  CVR: 31 88 59 57