Kommunen.dk
dknyt
doi
dkindkob
dkstillinger
dkteknik
dksocial
dksundhed
Hvis Vejle Boldklub var gået konkurs i sidste uge, havde kommunen stået med et nyt, stort og ubrugeligt stadion – et eksempel på en kommune, der reelt er et gidsel i klubbens økonomi, vurderer Idrættens Analyseinstitut.
Foto: Claus Bonnerup, Polfoto
Hvis Vejle Boldklub var gået konkurs i sidste uge, havde kommunen stået med et nyt, stort og ubrugeligt stadion – et eksempel på en kommune, der ”reelt er et gidsel i klubbens økonomi”, vurderer Idrættens Analyseinstitut. Foto: Claus Bonnerup, Polfoto

Politikere: Mudderet skal vaskes af fodboldaftaler

Politikere: Mudderet skal vaskes af fodboldaftaler

Kommunerne er blevet en spiller på banen i den professionelle fodboldverden, og de dribler rundt på en beskidt og svært gennemskuelig måde, mener direktøren for Idrættens Analyseinstitut. Politikere på Christiansborg ønsker mere åbenhed.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

For mange fiksfakserier og skjulte pengestrømme.

Tilbud

Interesseret i et abonnement? – klik her

ANDRE ARTIKLER
Kommunen.dk

Redaktion Aarhus
Mejlgade 48 C, st. tv.
8000 Aarhus C

Redaktion København
Christiansborg, lok 3.044
1240 København K

Administration
Havnebryggen 5
3740 Svaneke
+45 46 35 33 43

Annoncesalg
+45 51 92 24 37

CVR: 31 88 59 57

Pressenævnet
DK Medier er fællesnavnet for nyhedstjenesterne Kommunen.dk og DK Nyt samt en lang række fagportaler
DK Medier