Nationalfølelse, religion og fodbold…
Nationalfølelse, religion og fodbold…
Udover de økonomiske, politiske og følelsesmæssige argumenter for at sige ja eller nej til at melde sig ud af Storbritannien og stå på egne skotske ben er der i blandt andet Glasgow skel, der handler om fodbold og religion. Skotlands to store klubber Celtic og Rangers, også kendt som The Old Firms, bliver af historiske grunde opfattet som henholdsvis katolsk og dermed republikansk i Celtics tilfælde og unionistisk og protestantisk, når det gælder Rangers. Skellet minder om opdelingen af det nordirske samfund, hvor mange fans også har rødder, og det smitter af på det politiske landskab, når det gælder uafhængighed. For Rangers-fans er tanken om at splitte unionen op ikke acceptabel, og de opfatter typisk SNP som katolske republikanere og ser folkeafstemningen som en forlængelse af den konflikt. :
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Kommunen.dks artikler internet til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Kommunen.dks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på kommunen.dk
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.


























