Kommunen.dk
MENU

Langeland skal huse kriminelle udlændinge

Udvisningsdømte udlændinge flyttes fra Kærshovedgård til et udrejsecenter på Langeland. Nye tal dokumenterer, hvor store problemerne blandt de indkvarterede er.

Langeland skal huse kriminelle udlændinge

Udvisningsdømte udlændinge flyttes fra Kærshovedgård til et udrejsecenter på Langeland. Nye tal dokumenterer, hvor store problemerne blandt de indkvarterede er.
En række indkvarterede personer på tålt ophold og udvisningsdømte udlændinge på Udrejsecenter Kærshovedgård skal flyttes til et nyt udrejsecenter på Langeland.
En række indkvarterede personer på tålt ophold og udvisningsdømte udlændinge på Udrejsecenter Kærshovedgård skal flyttes til et nyt udrejsecenter på Langeland.
Foto: Celina Dahl, Ritzau Scanpix

Det har været en tilsyneladende gordisk knude at løse for politikerne. Men nu vil også den nuværende regering forsøge at gøre op med problemerne på Udrejsecenter Kærshovedgård, der ligger tæt ved Ikast i Midtjylland.

Det skal ske ved at flytte udvisningsdømte kriminelle og personer på tålt ophold fra Kærshovedgård til et nyt udrejsecenter på Langeland syd for Fyn kaldet Holmegaard.

Udlændinge- og integrationsminister Mattias Tesfaye (S) præsenterede planen for centret onsdag.

- Hvis vi kunne, blev de sat på et fly allerede i morgen. Men så let er det desværre ikke.

- Jeg vil derfor ikke bilde danskerne ind, at alle, der er dømt til udvisning, også er ude af landet i morgen. Men det betyder omvendt ikke, at vi bare skal give op og acceptere den nuværende situation, sagde Tesfaye.

Plads til 130

Udrejsecenter Holmegaard forventes at være i fuld drift i 2022. Cirka 130 personer vil flytte ind. Kærshovedgård, hvor de fremtidige Holmegaard-beboere er lige nu, ligger i Bording i Midtjylland.

Her bor en række afviste asylansøgere side om side med udviste kriminelle udlændinge og personer på tålt ophold, der ikke kan sendes hjem.

Men med oprettelsen af Udrejsecenter Holmegaard adskilles grupperne altså.

Naboer til Kærshovedgård har været utilfredse og klaget over, at centrets beboere har skabt utryghed i nærområdet. Nogle af de indkvarterede har begået kriminalitet.

Friske tal, som Rigsadvokaten har trukket fra Midt- og Vestjyllands Politi, understreger problemerne.

I 2020 blev der truffet 37.932 afgørelser om overtrædelse af opholds- eller meldepligten i politikredsen, hvor Udrejsecenter Kærshovedgård ligger.

Opholds- og meldepligt betyder, at den enkelte indkvarterede skal overnatte på centret og melde ind, at vedkommende befinder sig der.

En enkelt udlænding kan notere sig for mange overtrædelser af reglerne. ´

Højesteret har netop behandlet en sag, hvor en udlænding udvist for kriminalitet, som først befandt sig på Center Sandholm og senere på Kærshovedgård, i 332 tilfælde havde overtrådt meldepligten.

Skeptisk bagland

Mattias Tesfaye tager torsdag til Langeland for at drøfte det nye center med borgmester Tonni Hansen (SF).

Men ministeren skal ikke regne med at møde et venligt stemt lokalområde.

Tonni Hansen er ikke vendt tilbage trods gentagne henvendelser, men til TV2 uddyber han sin utilfredshed:

- Det er noget bras og en fuldstændig forkert placering. Det er ikke en klog beslutning og ikke en beslutning, jeg bakker op om.

- Man eksporterer problemerne direkte ned i et turistområde.

  Jeg tror ikke, at man kan finde en lokalpolitiker i Danmark, der vil sige ja til det her, så det har jeg fuld forståelse for. Det er en problemstilling, som er fyldt med dilemmaer.

Omvendt er Ikast-Brandes borgmester, Ib Boye Lauritsen (V), en lettet mand. Men han forstår også godt, at Tonni Hansen stiller sig på bagbenene.

- Jeg tror ikke, at man kan finde en lokalpolitiker i Danmark, der vil sige ja til det her, så det har jeg fuld forståelse for. Det er en problemstilling, som er fyldt med dilemmaer.

Også den tidligere VLAK-regering forsøgte at løse problemerne på udrejsecentrene. Det skulle ske ved at flytte dem til øen Lindholm i Stege Bugt.

Men planerne blev skrinlagt, da den nye regering kom til.

257 personer er indkvarteret på Kærshovedgård lige nu, oplyser Kriminalforsorgen.

Kærshovedgård har skabt problemer lokalt
 

  • Et udrejsecenter på Kærshovedgård i Bording ved Ikast i Midtjylland blev oprettet i 2016. Tidligere var Kærshovedgård et åbent fængsel.
  • På centret bor afviste asylansøgere, udlændinge, der er udvisningsdømte på grund af kriminalitet, samt personer på tålt ophold.
  • En person er på tålt ophold, hvis personen er udvist, men er i risiko for forfølgelse i hjemlandet og derfor ikke kan hjemsendes.
  • De fleste af de indkvarterede har opholds- og meldepligt. Opholdspligt betyder, at beboere skal overnatte på centret. Meldepligt betyder, at beboere skal melde ind, at de befinder sig på centret.
  • I 2019 blev der truffet afgørelse om overtrædelse af opholds- eller meldepligt 48.836 gange i politikredsen i Midt- og Vestjylland, hvor Kærshovedgård ligger. I 2020 var tallet 37.932.

Kilder: Ritzau, Udlændinge- og Integrationsministeriet, Rigsadvokaten, Midt- og Vestjyllands Politi.

 



Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Kommunen.dks artikler internet til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Kommunen.dks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på kommunen.dk

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.

Til toppen
GDPR