Kommunen.dk
dknyt
doi
dkindkob
dkstillinger
dkteknik
dksocial
dksundhed
Behovet for samarbejde presser på inden for mange hjørner af teknik og miljø i kommunerne. Stigende vandmængder sætter pres på vores byer og kyster – og fælles løsninger skal findes i samarbejder mellem det offentlige, virksomheder, vidensinstitutioner og borgerne.
Behovet for samarbejde presser på inden for mange hjørner af teknik og miljø i kommunerne. Stigende vandmængder sætter pres på vores byer og kyster – og fælles løsninger skal findes i samarbejder mellem det offentlige, virksomheder, vidensinstitutioner og borgerne.
Foto: Pressefoto / KL

KL: Her er de største knaster på teknik og miljøområdet

KL: Her er de største knaster på teknik og miljøområdet

Formanden for KL's Miljø- og forsyningsudvalg adresserede torsdag nogle af de største ønsker og behov for at det kommunale Danmark kan skabe fælles løsninger.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Store dele af kommunernes samlede politiske og forvaltningsmæssige spidser inden for teknik og miljøområdet var torsdag og fredag samlet til KL's årlige konference, i år navngivet Teknik og Miljø '18.

Tilbud

Interesseret i et abonnement? – klik her

ANDRE ARTIKLER
Kommunen.dk

Redaktion Aarhus
Mejlgade 48 C, st. tv.
8000 Aarhus C

Redaktion København
Christiansborg, lok 3.044
1240 København K

Administration
Havnebryggen 5
3740 Svaneke
+45 46 35 33 43

Annoncesalg
+45 51 92 24 37

CVR: 31 88 59 57

Pressenævnet
DK Medier er fællesnavnet for nyhedstjenesterne Kommunen.dk og DK Nyt samt en lang række fagportaler
DK Medier