Kommunen.dk
MENU
Behovet for samarbejde presser på inden for mange hjørner af teknik og miljø i kommunerne. Stigende vandmængder sætter pres på vores byer og kyster – og fælles løsninger skal findes i samarbejder mellem det offentlige, virksomheder, vidensinstitutioner og borgerne.
Behovet for samarbejde presser på inden for mange hjørner af teknik og miljø i kommunerne. Stigende vandmængder sætter pres på vores byer og kyster – og fælles løsninger skal findes i samarbejder mellem det offentlige, virksomheder, vidensinstitutioner og borgerne.
Foto: Pressefoto / KL

KL: Her er de største knaster på teknik og miljøområdet

KL: Her er de største knaster på teknik og miljøområdet

Formanden for KL's Miljø- og forsyningsudvalg adresserede torsdag nogle af de største ønsker og behov for at det kommunale Danmark kan skabe fælles løsninger.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Store dele af kommunernes samlede politiske og forvaltningsmæssige spidser inden for teknik og miljøområdet var torsdag og fredag samlet til KL's årlige konference, i år navngivet Teknik og Miljø '18.

Interesseret i et abonnement? - klik her

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.