Gribskov skræddersyr uddannelse med DOL
Gribskov skræddersyr uddannelse med DOL
Af frygt for at få to tidskrævende parallelle uddannelsesforløb har Gribskov valgt DOL for at integrere diplomuddannelsen mest muligt med kommunens egne tilbud.
”Ved at vælge DOL har vi lagt vægt på at kunne integrere vores egne uddannelser og også i høj grad være medproducerende i tilrettelæggelsen af uddannelsen, som ikke på samme måde kan lade sig gøre med DIL, fordi den er mere standard i sin opsætning,” forklarer kommunaldirektør Mogens Hegnsvad.
Gribskov har indgået en partnerskabsaftale med COK, og for knap et år siden kom de første på kurser.
Personlig udvikling
Særligt prioriterer kommunen så vidt muligt at få dagligdagens konkrete udfordringer for den enkelte leder integreret ind i uddannelsesforløbet.
”Vi ønsker et videreuddannelsesforløb, som er andet og mere end undervisning, men at det bliver et personligt og fagligt udviklingsforløb for den enkelte leder med opgaver, som passer til dennes personlige udfordringer,” fortæller Mogens Hegnsvad.
Forløbet rummer også en mere generel introduktion, hvor kommunens ledelsespolitik og målsætninger bliver fremlagt. Mogens Hegnsvad forklarer, at kommunen har en orientering i retning af anerkendende ledelse, som lægger vægt på, at en leder skal udnytte mangfoldigheden i sine omgivende mennesker og prøve at indrette sig efter deres styrker og svagheder.
Mogens Hegnsvad glæder sig til for alvor at få kørt forløbet ind i praksis.
”Vi kunne ikke vente flere år på at se, hvordan det hele udviklede sig. Vi ville hellere sige, at nu går vi i gang, men til gengæld er vi åbne over for at tilpasse vores model, efter vi har fået flere erfaringer.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Kommunen.dks artikler internet til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Kommunen.dks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på kommunen.dk
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.


























