Kommunen.dk
MENU

- Ulovligt salg af gødning og sprøjtegifte skal stoppes

Enhedslistens miljøordfører vil have fødevareministeren til at fremlægge en plan for, hvordan ulovlighederne kan stoppes

- Ulovligt salg af gødning og sprøjtegifte skal stoppes

Enhedslistens miljøordfører vil have fødevareministeren til at fremlægge en plan for, hvordan ulovlighederne kan stoppes

 - Det er helt uacceptabelt og udtryk for dårlig moral i landbruget og at myndighedernes kontrol har svigtet, når medierne nu kan afsløre massivt salg af ulovlige sprøjtegifte og gødning, siger Per Clausen, miljøordfører for Enhedslisten.

Han vil derfor nu kræve en redegørelse for problemets omfang og myndighedernes indsats indtil nu – både under den nuværende og under den tidligere regering.

- Man kan godt få det indtryk, at disse ulovligheder har fået lov til at brede sig – samtidig med at det lovlige pesticidforbrug også har fået lov til at vokse – til stor skade for miljøet, siger Per Clausen, som vil bede fødevareministeren om at fremlægge en plan for, hvordan hun vil sikre en effektiv indsats for at få ulovlighederne stoppet.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Kommunen.dks artikler internet til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Kommunen.dks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på kommunen.dk

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.

Til toppen
GDPR