Uffe Thorndahls mission slutter ikke lige foreløbig
Uffe Thorndahls mission slutter ikke lige foreløbig

“Med lov skal land bygges.” Et udsagn fra Jyske Lov fra 1241, som Uffe Thorndahl fremhæver. Han ser op til idealet og gør hver dag sit for at afsløre korruption og ulovligheder.
- Udsagnet gør stort indtryk på mig, og jeg tror meget på det, siger han.
Hver dag sidder den 82-årige tidligere borgmester i sit arbejdsværelse i landejendommen på Møn og arbejder med sit mål.
Han er vedholdende og insisterende og sender utallige anmodninger om aktindsigt, klager og mails ud til kommuner og styrelser.
Hvis man skal forstå hans motivation, bunder den i et ønske fra ham som bedstefar om at give sine børn og børnebørn en fremtid, hvor landet er mindre korrupt:
- Jeg gør alt, hvad jeg kan, for at mine børn og børnebørn kan komme til at leve i noget, der minder mere om et retssamfund, end det gør i dag, siger han.
- Vi lever i et retssamfund, og der er mange steder, hvor tingene ikke er i orden, og det er et alvorligt problem. Jeg er 82 år nu, så jeg gør det jo ikke for min egen skyld, men for at vi mindsker magtmisbrug for fremtidens befolkning, og det er, hvad jeg efterhånden har brugt det meste af mit voksne liv på at kæmpe for, siger han.
Et på papiret nobelt projekt, som dog går lige til grænsen – og også over grænsen, hvis man spørger i kommunerne.
Her har man i en lang årrække beklaget sig over million-udgifter i forbindelse med anmodninger om aktindsigt i et enormt omfang.
Senest er han blevet politianmeldt af Hedensted Kommune for en chikanerende tone i sine mange henvendelser.
Når han selv bliver konfronteret med anklagerne, bliver han irriteret og levner ingen sympati for kommunerne.
- Det er bare noget plidder-pladder. Det er det samme, som når rockerbander jamrer over, at politiet generer dem meget i deres hverdag. Det er også en belastning, men det er, fordi der er noget at komme efter, siger han og tilføjer:
- Problemet med kommunerne er, at de lyver og dækker over noget, som de ikke har lyst til at komme frem med.
Stort ressourceforbrug
Uffe Thorndahls ihærdighed har stået på længe. Allerede for 20 år siden begyndte Hedensted Kommune at føre log over hans henvendelser for at kunne vise det høje ressourceforbrug.
Det stoppede kommunen med i en periode, da også dette var for ressourcetungt, men i 2022 begyndte man på ny at registrere henvendelserne, da omfanget tog til og ifølge kommunen fik en chikanerende og truende tone.
- Mit synspunkt er, at det fortsat i Danmark er lovligt at sige sandheden, og når jeg konstaterer, at en kommunalt ansat har overtrådt gældende lov, så siger jeg det, som det er, siger Thorndahl.
For at få et begreb om, hvad “højt ressourceforbrug” dækker over, har Kommunen.dk fået aktindsigt i de registreringer, som Hedensted har lavet gennem årene.
Jeg gør alt, hvad jeg kan, for at mine børn og børnebørn kan komme til at leve i noget, der minder mere om et retssamfund, end det gør i dag.
I perioden 2003-2015 lavede kommunen et faktaark, hvor man registrerede alle henvendelser fra Uffe Thorndahl. Der er oplistet 40 forskellige sager med hver utallige henvendelser, klager og mailkorrespondancer. I alt er arket 171 sider langt.
Kommunen oplyser, at det er svært at afklare det præcise ressourceforbrug, men at man alene i perioden 2013-2015 brugte over én mio. kr. på et konsulentfirma, som var hyret til at løse opgaven med at håndtere Thorndahls henvendelser.
Dog er det ikke omfanget, men tonen i de mange henvendelser som har ledt til, at Thorndahl blev politianmeldt af kommunen tilbage i maj måned. Alle henvendelser, som kommunen opfatter som truende eller chikanerende, sendes nu videre til politiet.
Langt politisk CV
Før Uffe Thorndahl indledte sin mission, havde han en lang politisk karriere bag sig.
Han var medlem af Folketinget for Fremskridtspartiet fra 1977 og syv år frem. I 1984 meldte han sig ind hos De Konservative, og i 1990 blev han medlem af kommunalbestyrelsen i Hørsholm.
Fire år senere blev han borgmester og holdt posten frem til 2009. Han beskriver selv tiden som borgmester som fantastisk, og at han var en af de få, som “rent faktisk satte sig ind i konkrete sager” og ikke blot klippede snore over.
I dag er hans navn dog mest forbundet med de sager, han har sat i gang mod andre politikere snarere end politiske projekter, han stod i spidsen for som borgmester.
Det gælder blandt andet, da han anklagede tidligere partifælle Bendt Bendtsen for bestikkelse i 2009. Året efter anmeldte han Jesper Langballe (DF) til politiet for racistiske udtalelser, daværende borgmester i Rudersdal Erik Fabrins (V) to børn til Skat, samt i oktober 2010 DR’s generaldirektør Kenneth Plummer til politiet for at have videregivet eller udnyttet fortrolige oplysninger.
Mest berømt er dog bilagssagen i 2008 mod Lars Løkke Rasmussen (dengang Venstre), hvor Thorndahl var med til at afsløre, at Lars Løkke havde købt bl.a. cigaretter for skatteydernes penge, mens han var amtsborgmester i Frederiksborg Amt.
- Det var helt tilfældigt, at jeg gik ind i den sag. Men når man ser noget, som er galt, så har jeg altid ment, at hvis man altså har mulighed for at undersøge det nærmere, så har man en borgerpligt til det, siger Uffe Thorndahl og tilføjer:
- Mange var begejstrede for afsløringen, mange det modsatte. De, som ville gøre karriere i Venstre, kunne selvfølgelig ikke lide kritikken af deres formand.
- Aktindsigt er det eneste værktøj, vi har. I starten var jeg venskabelig over for sagsbehandlerne, men der skete ingenting. Nu går jeg op i at være korrekt og søge aktindsigt.
Senere afslørede Uffe Thorndahl med sin “hvidbog”, at landets kommunalpolitikere registrerede tabt arbejdsfortjeneste i vidt forskelligt omfang, hvilket resulterede i, at en politiker fra Hedensted Kommune skulle tilbagebetale 388.274 kr.
Når Uffe Thorndahl tænker tilbage på sagen, beskriver han kommunen som en hæmsko for at få udleveret materiale.
- Det var besværligt at søge aktindsigt. Jeg kæmpede i den her sag, men jeg kunne også se, at der var noget rivende galt, siger han.
Han er medstifter af Borgerretsbevægelsen, som på sin simple hjemmeside beskriver sig som en bevægelse, hvis opgave er “at rejse relevant og nødvendig kritik af staten, regionerne og kommunerne, således disse ikke ustraffet kan begå overgreb mod borgerne.”
Sag fra 1980’erne
Uffe Thorndahl er vedholdende, og i hans utallige henvendelser på mail er emnefelterne fyldt med beskyldninger mod Hedensted Kommune såsom “voldsomme og ulovlige overbebyggelse”, “svindel med lokalplan” og kommunens “lovovertrædelser”.
Aktuelt prøver Uffe Thorndahl at opklare, om virksomheden GM Plast i 1987 fik en miljøgodkendelse på det rigtige grundlag. Hvorfor han har sat sit spot på en sag fra 1980’erne, vides ikke, men han klager over, at kommunen ikke kan give ham indsigt i diverse dokumenter i sagen.
Selv forklarer han, at han opdager sagerne ved, at tilfældige borgere gør ham opmærksom på dem. Så undersøger han sagerne derfra.
Ifølge ham drejer sagen sig om “det helt centrale spørgsmål vedrørende den omfattende retlige lovliggørelse af GM Plast årelange og omfattende lovovertrædelser” og “det afgørende juridiske spørgsmål er derfor, om GM Plast ejede ejendom indenfor lokalplan 39 forud for d. 28.4.1987. Dette afviste Hedensted Kommune at besvare i direkte modstrid med sandheden,” skriver han i en klage til kommunen.
Hedensted Kommune skriver dog i et svar til Uffe Thorndahl, at kommunen afviser anmodningen om aktindsigt, fordi kommunen slet ikke er i besiddelse af den dokumentation, som efterspørges. Kommunens afslag på aktindsigt blev da også stadfæstet af Miljø- og Fødevareklagenævnet i juli af samme grund.
- Aktindsigt er det eneste værktøj, vi har. I starten var jeg venskabelig over for sagsbehandlerne, men der skete ingenting. Nu går jeg op i at være korrekt og søge aktindsigt, siger han, og fortsætter:
- Jeg forventer ikke at skulle have ret i alt, men jeg forventer en fair sagsbehandling.
Ingen plan om at stoppe
Uffe Thorndahl har ikke umiddelbart en plan om at stoppe sin “mission”.
Han siger, at “det jo ikke kan nytte noget, at man tager seks, syv eller otte hundrede tusinde af skatteborgernes penge for at have et hyggeligt job i en kommune”, og når man “bliver konfronteret med de forkerte handlinger og lovovertrædelser som myndighedsperson ikke kan holde til det og stå distancen, og tage ansvar for det, man har gjort”, og at “det sgu da er ynkeligt.”
- Det er så sølle og så ynkeligt af dem, som sidder med myndigheden, at de kan finde på det der i stedet for at rette op og sørge for at det er en ordentlig kommune, siger han og afslutter:
- Ret skal være ret i det her land. Det er stadigvæk lovligt at sige sandheden. Vores tillidsbaserede system bliver angrebet mere og mere, så hvis der ikke kommer flere som mig og prøver at begrænse det, så ser det rigtig skidt ud om 30 år.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Kommunen.dks artikler internet til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Kommunen.dks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på kommunen.dk
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.




























