dknyt
doi
dkindkob
dkstillinger
dkteknik
dksocial
dksundhed
Faaborg-Midtfyns borgmester er passioneret fan af fantasyserien  Ringenes Herre og ikke mindst af troldmanden Gandalf. “Det er ham, der får alle til at yde deres bedste, og som skaber ro og god stemning, når det ser sortest ud - lidt ligesom mig, siger Hans Stavnsager.
Faaborg-Midtfyns borgmester er passioneret fan af fantasyserien Ringenes Herre og ikke mindst af troldmanden Gandalf. “Det er ham, der får alle til at yde deres bedste, og som skaber ro og god stemning, når det ser sortest ud - lidt ligesom mig,” siger Hans Stavnsager.
Foto: Socialdemokratiet

‘Ringenes Herre’ er et fantastisk forsvar for demokratiet

‘Ringenes Herre’ er et fantastisk forsvar for demokratiet

Lærerbarnet, iværksætteren og nørden Hans Stavnsager (S) er tosset med tegneserier, Tolkien og troldmanden Gandalf. Kom med bagom borgmesteren fra Faaborg-Midtfyn, der har lært af ‘Ringenes Herre’ at våge over magtens skyggesider.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Det er ikke underligt, at bøger er blevet en rød tråd i Hans Stavnsagers (S) liv. For han voksede op i et hjem fyldt af dem. Flere tusind bind. Og de fyldte ikke kun fysisk - også mentalt.

Interesseret i et abonnement? – klik her

ANDRE ARTIKLER
Kommunen.dk

Redaktion Aarhus
Mejlgade 48 C, st. tv.
8000 Aarhus C

Redaktion København
Christiansborg, lok 3.044
1240 København K

Administration
Havnebryggen 5
3740 Svaneke
+45 46 35 33 43

Annoncesalg
+45 51 92 24 37

CVR: 31 88 59 57

Pressenævnet
DK Medier er fællesnavnet for nyhedstjenesterne Kommunen.dk og DK Nyt samt en lang række fagportaler
DK Medier