Kommunen.dk
MENU
Billede

Pædagogers pensioner investeres i våbenindustrien

Pædagogers pensioner investeres i våbenindustrien

Selskabet Alliant Techsystems, som Pædagogernes Pensionskasse (PBU) selv har udelukket på grund af produktion af klyngebomber, figurerer alligevel på deres aktieportefølje. En del af livsvilkårene for en pensionskasse, forklarer PBU.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

”Vi er sat i verden for at skabe de størst mulige pensioner for vores medlemmer – men det skal ske på en ansvarlig måde.”

Interesseret i et abonnement? - klik her

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.