Kommunen.dk
MENU
  Både FOA og Ældre Sagen understreger, at det er vigtigt at have fokus på registrering af den medicin, den ældre borger modtager.
  Både FOA og Ældre Sagen understreger, at det er vigtigt at have fokus på registrering af den medicin, den ældre borger modtager.
Foto: Mads Claus Rasmussen, Ritzau Scanpix

Hvert fjerde tilsyn hos ældre giver påbud

Hvert fjerde tilsyn hos ældre giver påbud

21. sep. 2023
RITZAU
RITZAU
Hvert fjerde tilsynsbesøg på ældreområdet har vist større eller kritiske problemer. Det vidner om et ældreområde i humanitær krise, lyder det fra Ældre Sagen.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Ældre, der får for mange, for få eller forkerte piller i doseringsæsken. Det er en af de situationer, som Styrelsen for Patientsikkerhed ofte støder på, når de fører tilsyn med de institutioner, der har ansvar for at passe på landets ældre.

Interesseret i et abonnement? - klik her

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.