dknyt
doi
dkindkob
dkstillinger
dkteknik
dksocial
dksundhed
Nedim Yasar, som havde gennemført et exitprogram, blev skudt og dræbt efter en reception for sin bog Rødder i det nordvestlige København.
Nedim Yasar, som havde gennemført et exitprogram, blev skudt og dræbt efter en reception for sin bog "Rødder" i det nordvestlige København.
Foto: Carsten Snejbjerg / Ritzau Scanpix

40 pct. falder fra exitprogrammerne

40 pct. falder fra exitprogrammerne

Kun 60 procent af de personer, som politiet visiterer til exitprogrammer, gennemfører. Og kun 30 procent af dem, som henvender sig til politiet, gennemfører programmet.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Banden Satudarahs tilholdssted på Ringbakken 10 i Toppevad ved Ganløse blev torsdag den 6. december om formiddagen ransaget i forbindelse med drabet på Nedim Yasar den 19. november 2018. Nedim Yasar blev dræbt foran det sted, hvor han havde holdt bogreception for bogen om sin tid som bandeleder og om tiden i politiets exitprogram.

Interesseret i et abonnement? – klik her

ANDRE ARTIKLER
Kommunen.dk

Redaktion Aarhus
Mejlgade 48 C, st. tv.
8000 Aarhus C

Redaktion København
Christiansborg, lok 3.044
1240 København K

Administration
Havnebryggen 5
3740 Svaneke
+45 46 35 33 43

Annoncesalg
+45 51 92 24 37

CVR: 31 88 59 57

Pressenævnet
DK Medier er fællesnavnet for nyhedstjenesterne Kommunen.dk og DK Nyt samt en lang række fagportaler
DK Medier