Kommunen.dk
MENU

Når valgkamp bliver til hverdag

Det kan være svært at omstille sig fra valgkampens berusende puls til en hverdag med bureaukrati og sagsbehandling. Det er derfor vigtigt at holde gejsten oppe.

Når valgkamp bliver til hverdag

Det kan være svært at omstille sig fra valgkampens berusende puls til en hverdag med bureaukrati og sagsbehandling. Det er derfor vigtigt at holde gejsten oppe.
Der afholdes en håndfuld Kattegatkurser på tværs af landet. Kurset skal dels give fakta og dels være en træningsbane, hvor man sammen med andre nyvalgte kan få mulighed for at drøfte opgaver og dilemmaer, man vil møde i sit virke. Det sker bl.a. via cases fra den fiktive Kattegat Kommune, hvorfra kurset har fået sit navn. Her ses deltagere fra Billund, Middelfart, Syddjurs, Varde og Vejen.
Der afholdes en håndfuld Kattegatkurser på tværs af landet. Kurset skal dels give fakta og dels være en ”træningsbane”, hvor man sammen med andre nyvalgte kan få mulighed for at drøfte opgaver og dilemmaer, man vil møde i sit virke. Det sker bl.a. via cases fra den fiktive Kattegat Kommune, hvorfra kurset har fået sit navn. Her ses deltagere fra Billund, Middelfart, Syddjurs, Varde og Vejen.
Foto: Komponent

Hvad er det vigtigste at vide, når man som nyvalgt lokalpolitiker skal begynde på det vigtige arbejde i byrådet? 

På Kattegatkurset bliver de nyvalgte klædt på til en ny hverdag med sagsfremstilling, forhandlinger, og komplicerede dagsordener. 

Selvom det dybest set er den samme arbejdsopgave, som de nyvalgte bliver mødt med som altid, så er det ikke blevet nemmere at være byrådspolitiker, mener Kalle Syberg Kjær, centerchef hos Komponent, som arrangerer kurserne. Tværtimod: 

- Lokalpolitikernes arbejde er vigtigere end nogensinde før; kommunernes opgaver spænder bredere, kompleksiteten stiger, mens borgerne har en endnu større forventning om at blive taget med på råd gennem sociale medier, siger Kalle Syberg Kjær. 

Derudover er der globale problemstillinger som fx den grønne omstilling, hvor borgerne også har en forventning om, at deres kommune skal være en aktør. 

- Kommunalpolitikerrne er gået fra at have magt over noget til have magt til noget. Der er sket en ændring i rollen som lokalpolitiker, hvor man nu også faciliterer en samtale med omverden og bærer nogle idéer om mere end blot det lokale, siger Kalle Syberg Kjær. 

Mellem borgere og forvaltning

Flertallet af lokalpolitikerne brugte i 2021 15-24 timer om ugen på deres arbejde i kommunalbestyrelsen. Der er altså tale om en tung arbejdsmæssig byrde, som de nyvalgte kaster sig ud i – og der er nok af udfordringer at tage fat på for de frivillige politikere: 

- Lokalpolitikerne bruger flere timer på opgaven og er meget drevet af at gå forrest. Jeg tror, det er vigtigt, at man får afklaret, hvad den helt overordnede opgave er. For mig handler det om tre ting; Det handler om at sætte en overordnet retning for kommunen og den tværgående prioritering mellem de forskellige områder. Så skal man sikre sig opbakning i både byrådet og blandt borgerne, og særligt opbakning i befolkningen fylder mere end tidligere. Til sidst skal man sikre helt overordnet fremdrift i kommunen, fortæller Kalle Syberg Kjær. 

I alle tilfælde spiller embedsværket en central rolle. 

- Man skal spille hinanden gode. Anerkende og respektere, at politikere og forvaltningen ikke har samme rolle og har ansvar for forskellige opgaver. Vi har set masser af eksempler, hvor der opstår bevægelser på fx sociale medier, og der er det vigtigt, at man bakker hinanden op. Et godt samarbejde er en forudsætning for, at arbejdet i kommunalbestyrelsen bliver en succes. 

Det handler derfor også om at skabe en forståelse for embedsværkets arbejde, når man skal klæde de nyvalgte på til det kommende arbejde. Det er nemlig ikke unormalt, at man kan møde en række fordomme om forvaltningens rolle, og hvorvidt forvaltningen overskrider nogle uskrevne grænser. 

- Det er jo helt legitimt, at forvaltningen orienterer sig imod, hvad der kan samles et flertal bag. Der vil ofte være en form for antagelse eller pejling mod, hvor det politiske flertal er, når embedsværket lægger sager op, og det kan komme bag på mange nyvalgte. Nogle kan opfatte det som politisering, men der er en stor forskel på, hvad der er politisering, og hvad der blot er at tage en pejling af stemningen i byrådet.  

Vigtigt at holde liv i gejsten

Kattegatkurset går i sin essens ud på at klæde de nyvalgte på til jobbet. En del af den forberedelse omfatter også at have realistiske forventninger om, hvor meget man som enkeltperson kan ændre. 

- Mange politikere oplever et tab af entusiasme, efter de er blevet valgt. Når hverdagen rammer, mens man stadig er høj af kampgejsten fra valget, og man skal veksle vælgernes mandat til handling, mister mange gejsten i mødet med hverdagen, fortæller Kalle Sybjerg Kjær. 

Derfor deltager politikere, der var nyvalgte i 2018, på kurset, hvor de fortæller om, hvad de ville ønske, at de havde vidst i sin tid, og hvordan de har holdt liv i gejsten. Det har de nyvalgte, som Kommunen.dk har talt med, rost, da det er en måde, hvor man kan høre, hvordan andre har håndteret deres byrådsdebut. 

- Man skal være politiker på sin egen måde, men det er selvfølgelig helt afgørende at bevare lysten til at skabe forandringer, når man bliver mødt af hverdagen. Man kan ikke lave alt om på dag et. Man kan godt sætte præg på sin kommune, men det kræver tålmodighed, siger Kalle Syberg Kjær. 

Han har derfor en opfordring til de nyvalgte politikere – og også de genvalgte for den sags skyld – som har ramt muren: 

- Man skal altid huske på, hvad der har drevet en til at gå ind i politik, og følge sit indre kompas.  

Status på kommunalpolitikernes arbejdsforhold

De fleste kommunalpolitikere* vurderer selv, at de bruger 15-24 timer om ugen på deres arbejde i kommunalbestyrelsen. Samlet set er der flere lokalpolitikere, der bruger flere timer på det lokalpolitiske arbejde. I 2009 brugte godt 70 pct. 0-19 timer på arbejdet, mens det i 2021 kun er 53 pct. Andelen, der bruger 20-29 timer om ugen, er samtidig steget fra 21,5 pct. til 34,9 pct. 

Sammenlignet med 2017 var der dog færre i 2021, som oplevede, at det samlede tidsforbrug gik ud over deres privatliv. I alt ønskede 83,6 pct. at genopstille i 2021, hvilket er på niveau med de foregående perioder. 

Kommunalpolitikerne oplever i højere grad end ved foregående perioder, at det har været muligt at gennemføre mærkesager og sætte sit fingeraftryk på kommunens budget. 

Desværre har godt hver fjerde lokalpolitiker oplevet grænseoverskridende adfærd online og på sociale medier i enten “høj grad” eller “meget høj grad”. Heraf har 28 pct. oplevet, at upassende og grænseoverskridende adfærd har påvirket dem mentalt, 20 pct. har overvejet ikke at genopstille, 21 pct. fortæller, at det har påvirket, hvad de siger i politiske debatter, mens 45 pct. mener, at det har påvirket, hvad de skriver på sociale medier. Lokalpolitikerne taler efterfølgende typisk med enten familie eller partifæller om den grænseoverskridende adfærd. 

*Borgmestre og rådmænds tidsforbrug er fraregnet, da de er fuldtidspolitikere. 

Kilde: Vive

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Kommunen.dks artikler internet til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Kommunen.dks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på kommunen.dk

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.

Til toppen
GDPR