Kolding smider kemi-bagmand ud af forening

Den landmand, der i dag hænges ud i tv og aviser for ulovlig handel med kemi, bliver smidt ud af sin forening

LANDBRUG

Af Redaktionen | [email protected]

KOLDING: Kolding Herreds Landbrugsforening sender nu et klart signal til omverdenen og smider en landmand, der har solgt ulovlig gødning og pesticider, ud af foreningen.

- Vi tager kraftigt afstand fra ulovlig handel med kemi, og det vil vi gøre til enhver tid, siger foreningens formand Thomas Hansen til Landbrugsavisen.

Landmanden Bent Hjort Knudsen, der i dag i Politiken bliver hængt ud for at handle med ulovlig gødning og ulovlige pesticider, er interessemedlem i foreningen, og han bliver smidt ud med øjeblikkeligt varsel.

- 99,9 procent af landmændene opfører sig ordentligt, men det er utroligt så meget ravage en enkelt mand kan skabe for resten af erhvervet, siger Thomas Hansen, der er ærgerlig over, at landbruget nu skal trækkes frem i tv og aviser for noget skidt.

tsp

Andet

kv21-banner
Tilmeld dig nyhedsbrevet